WhatsApp
Yükleniyor...

Domain nedir ?

Yazılarımız ve Makalelerimiz.

Anasayfa Kurumsal Blog Domain nedir ?
10 Aralık 2019, 10:13 0 Yorum 919 Okuma

Domain Nedir?

Türkçe ifadesiyle “Alan Adı” anlamına gelen “Domain” web sitelerine isimleriyle girebilmek anlamına gelmektedir.

 Domain konusunun biraz da Tarihçesine inecek olursak eğer, İnternete ilk girdiğimizde bize İP (internet Protokolü) numarası ya da İP adresi adı verilen bir numara tanımlanır. Bir nevi kullandığınız bilgisayara özel olarak atanan bir numaradır da diyebiliriz. Tabi ki girmeye çalıştığınız web sitesinin de kendisine ait bir numarası var.

  İnternet dünyasının ilk başladığı yıllarda kullanıcılar tamamen bu IP numaralarını girerek hizmet alıyorlardı. Numaraları girerek yapılan bu giriş işlemleri zamanla ardından zorluklarda getirmeye başladığını göre geliştiriciler 1983 yılında asıl adı Domain Names System Türkçesi ile Alan Adları Sistemleri yani DNS denilen süreci devreye sokarak işleri daha da kolaylaştırmışlardır.

  Her ne kadar adına “Alan Adı” denilse de genel itibariyle tüm Dünya’da artık “Domain” ismiyle anılır olmuştu.

  Peki Domainler nasıl oluşur?

   Kullanılacak bir kelimenin sonuna konulan uzantının gelmesiyle oluşmaktadır. Buna örnek olarak .com, .net, .org gibi uzantıları verebiliriz. Bunun yanı sıra sonradan hayatımıza giren Ülke bazlı uzantılarda olmuştur. Buna örnek olarak .com.tr’ yi verebiliriz. Genel olarak değerlendirecek olursak tüm Dünya’da en çok rağbet gören ve yaygın olarak kullanılan ise .com uzantısıdır.

   Domain Nasıl Alınır?

  Bir Domaini alabilmek için ya hiç kimsenin almaması lazım ki siz alasınız ya da önceden alan bir kişiden satın almalısınız. Gerek yerli gerekse yabancı firmalardan bu Domainleri satın alabilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

0 Yorum